Wspólne problemy

Dlaczego dzieci mają chodzić na randki?

Dr Ray Guarendi

Ponieważ jestem psychologiem rodzinnym, rodzice często zwracają się do mnie z pytaniem, kiedy ich dzieci mogą umawiać się na randki. Niezwłocznie dodają: „wszyscy ich przyjaciele już się umawiają”. Moja natychmiastowa odpowiedź brzmi: „kiedy się pobiorą i to tylko ze współmałżonkiem”.

Mówiąc poważnie, kiedy można dzieciom pozwolić na „dating”(chodzenia na randki) zależy od wielu czynników i jest różne dla każdego dziecka, nawet pochodzącego z tej samej rodziny. Z mojego doświadczenia mogę podać kilka ogólnych zasad:

  1.  Większość dzieci w dzisiejszych czasach chodzi na randki o wiele za wcześnie
  2.  Nigdy nie sugeruj się wiekiem dzieci sąsiadów, kiedy podejmujesz decyzję o własnych dzieciach.
  3.  Zacznij powoli i pod nadzorem.
  4.  Kiedy masz jakiekolwiek wątpliwości, nie pozwalaj.
  5.  Nic dobrego nie wynika z przedwczesnego zaangażowania z płcią przeciwną przez umawianie się, a nawiasem mówiąc także przez rozmowy telefoniczne, potańcówki, przyjęcia czy gry, które dzieci tak uwielbiają.

Naturalnie, jeżeli będziesz postępował inaczej niż większość ludzi będziesz niezrozumiany przez większość.

Załóżmy, że zdecydowałeś nie podejmować w ogóle dyskusji na temat randek z twoją córką, zanim ona ukończy 16 lat. W dawnych czasach, powiedzmy wczesnych 80-tych, narażałeś się jedynie na opór ze strony swoich dzieci. Rodzice instynktownie oczekują oporu ze strony dzieci, szczególnie w sprawach kwestionujących ich dorosłość.

Dziś sytuacja jest trochę inna, twoje decyzje będą kwestionowane przez twoich rówieśników, rodziców przyjaciół twoich dzieci. Powiedzą ci: „To są inne czasy. To nie te czasy, kiedy myśmy dorastali. Teraz dzieci dorastają o wiele szybciej. Nie możesz otoczyć ich szklaną kulą moralności, muszą sobie radzić w życiu. Jeżeli twoje dzieci będą inne, będą się czuły jak dziwadła, które nie pasują, będą się mieć ci to za złe i będą się buntować”.

Chciałbym się teraz z wami podzielić pewnymi danymi statystycznymi. Niedawne badania wykazały, że jeżeli dziecko ma pierwszą randkę w wieku od 11 do 13 lat, to jest 90% szansy, że będzie aktywne seksualnie w ostatnim roku szkoły średniej.
 
Pierwsza randka w wieku 14 lat zmniejsza to do 50%; w wieku 16 lat do 20%.

Jakie szanse wolisz, aby miało twoje dziecko? Jakie szanse ryzykuje większość społeczeństwa?

Najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby zostawić dziecku swobodę decyzji:

• “dojrzałość moralna

• niezależność myślenia

• zachowanie w swoim środowisku

• siła woli

• właściwa ocena środowiska

• wybór przyjaciół

• wypełnianie obowiązków szkolnych

• liczenie się z autorytetem

Doszedłem do wniosku, że jeżeli zrobię pełną listę, moje własne dzieci nie będą mogły się z nikim umawiać, aż się nie wyprowadzą z domu.
W momencie, kiedy jesteś pewny, że twój syn lub córka spełnili te wszystkie wymagania, porozmawiaj z nimi i powiedz jak bardzo ich podziwiasz i jak jesteś dumny z tego, kim są i kim się stają. Następnie powiedz: „Jeszcze tylko trzy lata i pozwolę ci chodzić na randki”..
 Żartuję, choć może nie zupełnie…

Dr Guarendi jest rodzinnym psychologiem i autorem książek: „Discipline That Last a Lifetime” (Dyscyplina na całe życie) (Servant Books, 2003) i „You’re a Better Parent Than You think” (Jesteś lepszym rodzicem, niż myślisz) (Fireside, 1984)