Wspólne problemy

Słuchaj co mówią twoje dzieci

Kiedy twoje dzieci mówią do ciebie, czy naprawdę ich słuchasz? Być może pozornie słuchasz, ale nie poświęcasz dość czasu i uwagi, aby zrozumieć co naprawdę chcą ci powiedzieć?

Jeżeli tak jest, jesteś jednym z wielu. Wielu z nas ojców słucha, ale naprawdę puszcza to  mimo uszu. Jesteśmy ciągle bombardowani różnymi informacjami, a nasze dzieci często i tak nie mówią tego o co im chodzi.

Mam dla ciebie dobra nowinę, możesz zostać lepszym słuchaczem już od tej chwili. Nie tylko słuchać co mówią dzieci, ale także żona i przyjaciele. Być może stwierdzisz, że uważne wysłuchanie kogoś jest jednym z największych darów, które możesz w danej chwili komuś ofiarować.

National Center for Fathering przeprowadzało ankietę w czasie warsztatów w grupie ojciec-córka. Każda dziewczynka miała dokończyć i oddać swojemu tacie zdanie: „chciałabym, żebyś....”

Oto kilka odpowiedzi. (Tatusiowie, ostrzegam, możecie poczuć, że to mówi wasze dziecko)

„Chciałabym, żeby mój tato zrozumiał co się ze mną dzieje i kiedy tego potrzebuję, porozmawiał ze mną jak przyjaciel a nie jak rodzic”

„Potrzebuję, aby słuchał co ja mówię, a nie zakładał z góry....żeby najpierw wysłuchał, a potem mówił”

„Chciałabym, żeby choć raz nie sam mówił, ale pozwolił mi powiedzieć sekret, który już od dawna ukrywam”

„żeby dowiedział się skąd wracam zanim zrobi awanturę, za którą potem przeprasza”

„słuchał, kiedy tego potrzebuję. Nie musi mieć gotowej odpowiedzi na wszystko, ale żeby po prostu był ze mną”.

„żeby nie mówił, nie dyskutował, ale po prostu słuchał”.

Niewielu ojców świadomie stara się poprawić swoje zdolności słuchania, a jest to zdolność, której wszyscy potrzebujemy. Jak twoje dziecko odpowiedziałoby, gdyby miało uzupełnić zdanie: „chciałbym/chciałabym żeby mój tata...” Może teraz jest czas na twoją własną ankietę, daj swoim dzieciom to zdanie do uzupełnienia. Albo, jeżeli są jeszcze za małe, zadaj pytanie ich mamie, ich nauczycielce i innym, którzy są z nimi w częstym kontakcie.

Co możesz zrobić

Koncentruj się na tym co mówi twoje dziecko. Kiedy skończy, powtórz swoimi słowami to, co ci powiedziało, aby upewnić się, że dobrze zrozumiałeś.

Upewniaj je nie tylko werbalnie, że słuchasz, wyraz twarzy, uśmiech, kiwnięcie głową.

Z małym dziećmi, zniż się do ich poziomu, aby wiedziały, że jesteś gotowy ich wysłuchać i na nich się koncentrujesz.