Ważne tematy i linki

OJCOWIE SĄ NIEZBĘDNI


Co ma robić tata? Być na miejscu. Być sobą

Marie Hartwell-Walker, Ed.D.

Amerykanie wydają się być coraz to bardziej zdezorientowani w kwestii roli ojca w życiu dziecka. Z jednej strony, coraz to więcej ojców jest nieobecnych przez długie i znaczące okresy w życiu dziecka. Wedle badań 2006 Census, 23% dzieci poniżej 18 roku życia nie mieszka z biologicznym ojcem i liczby te rosną. Z drugiej zaś strony, wystarczy wrzucić w wyszukiwarki hasło „ojcostwo” a znajdziemy tuziny stron poświęconych edukacji, wsparciu i doradztwie, skierowanych ku mężczyznom pragnącym stać się lepszymi i bardziej zaangażowanymi ojcami.

Tymczasem wiele telewizyjnych sit-comów i filmów animowanych przedstawia ojca jako bałwana, lub w najlepszym wypadku, dobrze mu życząc, jako zdezorientowanego dużego dzieciaka, któremu żona musi matkować tak jak i pozostałemu potomstwu.

Gdyby jakaś istota z innego świata podglądała Simpsonów, Wszyscy kochają Raymonda czy Rodzinę GUY itd, odjechałby stąd z raczej mocno zniekształconą koncepcją na temat tego jak funkcjonują mężczyźni w rodzinie amerykańskiej.

W świetle całego tego zamieszania, konsensus rośnie: dzieci potrzebują ojców i matek.

Bez względu na to czy ojciec mieszka wraz z dziećmi, czy też nie, jego aktywny udział w wychowaniu dzieci dobrze robi każdemu. Dzieci wyrastają na zdrowszych dorosłych. Ojcowie dochodzą do pełnej i złożonej dojrzałości. Matki maja odpowiedzialnego współ-rodzica aby dzielić odpowiedzialność i wyzwania a także wypełniać odrębne rodzicielskie role. Jak więc koncepcja „zaangażowanego ojca” przekłada się na życie codzienne? Współczesne badania wskazują na praktyczne wzorce odpowiedzialnego ojcostwa.

• Uświadom sobie swoją odpowiedzialność. Raz zostałeś ojcem, zostajesz ojcem na cale życie. Wiedza o ojcostwie zmienia człowieka. Może być powodem dumy i dojrzałości, lub źródłem wstydu i żalu. Nawet jeśli masz przekonywujące powody aby nie zaangażować się aktywnie, przyjęcie do świadomości ojcostwa jest minimalnym darem jaki możesz ofiarować swemu dziecku. Wraz z nim wiąże się wiele prawnych, psychologicznych i finansowych korzyści. Jeśli chcesz istnieć w życiu dziecka, także i to, (gdyby na przykład nie ułożyłoby ci się z żoną), gwarantuje ci to prawo do spędzania czasu z dzieckiem.

• Bądź obecny i dostępny. W badaniu za badaniem dzieci stale powtarzają, że chciałyby spędzać więcej czasu z tatusiami. Bez względu na to czy tatuś mieszka z dziećmi i mamą, dzieci potrzebują swojego czasu z tatusiem. Wspólna praca przy domowych obowiązkach, albo po prostu wspólne nic nierobienie może być tak samo znaczące jak uczęszczanie na imprezy albo wspólne przygody. Dzieci chcą poznać swoich ojców. I co także ważne, chcą aby ojcowie też je poznali.

• Bądź z nimi w okresie ich dzieciństwa. Nie ma takiego okresu w życiu dziecka który by się nie liczył. Badania wskazują, że nawet niemowlęta poznają i reagują na ojców inaczej niż na matki. Więź jaką nawiążesz z niemowlęciem jest fundamentem na całe życie. Gdy dzieci podrosną będą potrzebować cię w inny sposób, ale będą cię potrzebować zawsze. Natrętny dwulatek, ciekawski przedszkolak, dorastające dziecko, najeżony nastolatek: każdy wiek i każdy etap będzie miał swe wyzwania i swoje dobre strony. Dzieci którym rodzice dadzą szansę poznać, że są warte ich czasu i uwagi, to dzieci które wyrosną na zdrowe i silne. Dziewczynki i chłopcy dojrzewający przy uwadze i akceptacji ojców a także i mam, zazwyczaj odnoszą w życiu większy sukces.

• Reaguj na potrzeby dzieciaków, nie na swoją relację z ich matką. Bez względu na to jak ci się wiedzie ze swoją dziewczyną, żoną (byłą czy obecną) twoja relacja z dziećmi jest tym czym jest: twoją relacją z dziećmi. Dzieci potrzebują przewidywalnych sytuacji. Dzieci potrzebują troski. Dzieci potrzebują twojej miłości. Potrzebują tego co potrafisz zabezpieczyć im finansowo. Żadna z tych rzeczy nie powinna zależeć od tego czy zgadzasz sie czy kłócisz z ich mamą. A po to by z nią się pogodzić, żadna z tych rzeczy nie powinna być zaniechana.

• Szanuj i doceniaj matkę swoich dzieci. Dobrym ojcem można oczywiście być zarówno w małżeństwie jak i poza małżeństwem. Bez względu na to czy ty i matka twoich dzieci wypracowaliście sposób na to jak być oddaną sobie parą, oboje możecie wspierać się jako rodzice. Dzieci dojrzewają najlepiej wtedy gdy ich rodzice traktują siebie nawzajem z szacunkiem i uznaniem. Nie czują się wówczas rozdarte wybierając jedną z dwóch osób które kochają.

• Partycypuj w kosztach. Dzieci trzeba nakarmić, zadbać o nie, muszą mieć qdzie mieszkać. Dzieci utrzymywane przez rodziców żyją lepiej, czują się dowartościowane, maja lepszą relację z obojgiem rodziców. Potrzebują modelu odpowiedzialnego mężczyzny. Tak jak potrzebna im jest twoja obecność w życiu, bez względu na to czy mieszkasz z ich mamą czy nie, tak samo potrzebują abyś najlepiej jak potrafisz, spełniał swe finansowe zobowiązania wobec nich.

• Zachowaj proporcje między dyscypliną a zabawą. Niektórzy tatusiowie robią błąd przyjmując wobec dzieci jedynie rolę dyscyplinującą. Wówczas dzieci, bojąc się taty nie potrafią zobaczyć ukrytego za zasadami człowieka. Takim samym błędem jest wyłączna koncentracja na zabawie, w czasie której stajesz się jednym z dzieci, a pozycje dyscyplinujące wymuszasz na matce. Dzieciom potrzebni są ojcowie którzy wiedzą zarówno jak określać, sensowne granice, jak i tacy z którymi mogą dobrze się pobawić. Dajcie więc sobie nawzajem stabilność która wynika z jasnych zasad i dobre wspomnienia które pozostaną z waszych wspólnych zabaw.

• Bądź modelem dojrzałego mężczyzny Zarówno chłopcom jak i dziewczynkom potrzebny jest model dojrzałego mężczyzny. Nie popełnij tu błędu. Dzieci obserwują cię w każdym momencie. Patrzą jak traktujesz innych, jak radzisz sobie ze stresem i frustracją, jak spełniasz swoje obowiązki, czy odnosisz się wobec siebie samego z godnością. Świadomie lub nie, chłopcy staną się tacy jak ty. Dziewczynki będą szukać w swoim życiu mężczyzny podobnego do ciebie. Daj im więc koncepcję męskości (i relacji) z jakiej sam mógłbyś być dumny.

Prócz tego rozważania jest w zasadzie zgoda na temat tego jak powinien zachowywać się „idealny ojciec”.

Nie wydaje się być istotne (w znaczeniu zdrowia psychicznego dzieci) czy ojcowie pracują poza domem, czy zostają w domu z dziećmi.

Nie wydaje się też być znaczące jaki zawód wykonuje tata, i ile pieniędzy zarabia, jeśli tylko stara się jak może.

Nie odgrywa specjalnej roli także to jakie ma zainteresowania i umiejętności, byleby dzielił się nimi ze swymi dziećmi.

Nie ma też znaczenia czy ojciec jest emocjonalny i wylewny, czy też kocha w cichy sposób. Gdy ojciec świadomie podejmuje odpowiedzialność, dzieciom powodzi się lepiej a tatusiowe nie maja wielu powodów żeby czegokolwiek żałować.

Copyright (C) 2008 PsychCentral.com Przedruk za zgodą