ZAANGAŻOWANI


Prawdziwa miłość i antykoncepcja

Co Kościół Katolicki mówi na temat miłości małżeńskiej?

Małżeństwo jest głęboką wspólnotą życia w której mężowie i żony obdarowują się wzajemnie bezinteresowną miłością. Relacja seksualna wyraża miłość małżeńską i wskazuje na to co znaczy stać się „jednym ciałem” (Rdz 2:24; Mk 10:8; Mt 19:6)

Akt seksualny ma wyrażać pełnię miłości małżeńskiej, moc łączącą małżonków jako jednoczący aspekt małżeństwa i otwarcie na nowe życie jako prokreacyjny aspekt małżeństwa.

Aby z powodzeniem korzystać z NPR (Naturalne Planowanie Rodziny), musi być współpraca i porozumienie pomiędzy małżonkami.

Jak jest to powiązane z antykoncepcją?

Kościół katolicki wierzy, że Bóg ustalił nierozerwalną więź pomiędzy jednoczącym a prokreacyjnym aspektem aktu małżeńskiego. Małżonkowie przysięgają ofiarować siebie sobie nawzajem, a ten wzajemny dar obejmuje dar płodności.

Oznacza to, że każdy akt seksualny musi być otwarty na możliwość poczęcia dziecka. „Tak więc antykoncepcja jest niezgodna z wolą Bożą, gdyż oddziela akt poczęcia od aktu seksualnego” (United States Catholic Catechism for Adults, s. 409).

Małżonkowie nie muszą pragnąć poczęcia w czasie każdego aktu seksualnego, ale nigdy nie powinni odrzucać otwarcia na życie, gdyż występują wtedy przeciwko wzajemnej, prawdziwej miłości, którą sobie przysięgali.

Czy małżonkowie powinni pozostawić przypadkowi ile mają mieć dzieci?

Nie. Różnorakie, ale poważne przyczyny, finansowe, fizyczne przeszkody, psychologiczne, obowiązki wobec innych członków rodziny, mogą wpłynąć ile dzieci  i w jakich odstępach czasowych decyduje się mieć dana para. Kościół rozumie to, zachęca jednak do wielkoduszności odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Co mogą zrobić małżonkowie, jeżeli mają poważne powody, aby w danym momencie nie mieć dziecka?

Para małżeńska może odbywać stosunki seksualne w okresie niepłodnym cyklu miesięcznego kobiety, lub po okresie przekwitania, bez naruszania prawdziwego znaczenie aktu małżeńskiego. Na tej podstawie opiera się Naturalne Planowanie Rodziny.

Co to jest Naturalne Planowanie Rodziny?

Naturalne planowanie rodziny oznacza metody planowania rodziny oparte na cyklu miesięcznym kobiety. Metody NPR opierają się na obserwacji objawów wskazujących w której fazie cyklu znajduje się kobieta. Metody te biorą pod uwagę odrębność każdej kobiety.

Mężczyzna jest płodny przez całe życie, podczas gdy kobieta jest płodna tylko kilka dni podczas cyklu w określonych latach. Kobieta może zaobserwować u siebie oznaki, kiedy jest w okresie płodnym a kiedy bezpłodnym.  Aby uniknąć ciąży, para powinna unikać współżycia w okresie płodnym kobiety.
Para może również stosować NPR, aby zajść w ciążę, gdyż metody te pozwalają na określenie kiedy kobieta ma owulację.

Kto może stosować NPR?

Każda para małżeńska może stosować NPR. Kobieta nie musi mieć regularnych cykli. Skuteczne stosownie NPR zależy od współpracy i porozumienia małżonków.

Jak skuteczne jest NPR?

Skuteczność NPR zależy od małżonków, czy są zdecydowani stosować się do wymagań metody. Pary które stosują się do zaleceń osiągają 97-98% skuteczności.

Jakie są zalety NPR?

1. Wspólna odpowiedzialność małżonków

2. Metoda nic nie kosztuje

3. Brak szkodliwych skutków ubocznych

4. Może być stosowane przez wszystkie lata płodności kobiety

5. Może być stosowane w specjalnych okolicznościach, takich jak po porodzie, w czasie karmienia piersią i przed menopauzą

Jak można się nauczyć stosowania NPR?

Najlepiej z instruktorem NPR. Można dowiedzieć się w diecezji, lub w parafii gdzie są dostępne kursy NPR.