Zaangażowani


Miłość znaczy CZAS

Ken Canfield

Ojcowie, nie chcę czynić wam zarzutów z powodu poświęcania małej ilości czasu waszym dzieciom. Jednak czasami te zarzuty są tym, na co zasługujecie.

Naprawdę, piszę uczciwie to, co widzę:
Kiedy ojciec twierdzi, że poświęca swoim dzieciom czas jakościowo – zamiast ilościowo – zastanawiam się kogo próbuje oszukać. Gdy dzieci słyszą taki zwrot, staje się dla nich jasne, że nie są wcale więcej warte niż pięć czy dziesięć minut codziennego ojcowskiego czasu. Wiem co robią ojcowie. Ja sam to robiłem. Mówimy naszym dzieciom, że chcielibyśmy, aby móc więcej czasu im poświęcić. Mówimy, że chcielibyśmy usiąść przy stole i pograć z nimi w różne gry lub pograć w ping-ponga. Mówimy, że chcielibyśmy, aby je wziąć do parku i pobujać na huśtawce. Niestety, w tej chwili jest to niemożliwe. Nasz plan zajęć jest za bardzo wypełniony.

„Cóż”, mówimy do siebie, „przynajmniej nasze uzasadnienia są słuszne, nieprawdaż?”

Niestety, to błąd. Nie uciekniemy od tej prawdy: czas spędzony z dziećmi lepiej wyraża miłość do nich niż słowa.

„Miłość znaczy CZAS”

Nie ma tu żadnych tajemnic. Jest tylko sprawa wspólnego spędzania czasu. Jeżeli tylko jesteśmy razem, może się wydarzyć wiele dobrego. Czytanie książki. Rywalizacja w grach. Wyjście na spacer lub przejażdżka rowerami. Prawdopodobnie twoje dziecko podsunie ci wiele pomysłów na wspólne spędzenie czasu.

Jedną z rzeczy, którą możesz uczynić, to wpisać imię twojego dziecka do planu swych zajęć. Jeśli jest on pomocny w wykonywaniu twoich zawodowych obowiązków, dlaczego nie byłby pomocny dla twoich dzieci?

Zaplanuj czas na pomoc dzieciom w odrabianiu pracy domowej. Przeznacz go na śniadanie ze swoją nastoletnią córką. Zaplanuj w następnym miesiącu termin na konferencję z nauczycielem. Innym wspaniałym pomysłem jest zapisanie się razem na zorganizowaną formę aktywności – klub szachowy, liga sportowa, grupy kościelne i tak dalej. W ten sposób możesz wykorzystać te formy organizacyjne do wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem.

Ojcowie, nie musicie poświęcać każdej wolnej chwili swoim dzieciom. Potrzebujemy też trochę czasu dla siebie – a zwłaszcza sam na sam ze swoimi żonami. Zacznijmy jednak odrzucać wymówki i poświęcać więcej czasu swoim dzieciom.

Dr Ken Canfield jest twórcą The National Centers for Fathering (www.fathers.com )