Ważne tematy i linki

10 Rzeczy, które powinny wiedzieć Twoje dzieci

Nasze dzieci, by odnieść sukces w naszym coraz bardziej stechnicyzowanym, wiecznie zmieniającym się świecie, muszą wiedzieć wiele rzeczy. Jako rodzice, z przerażeniem dowiadujemy się, że z przedmiotów ścisłych uczniowie w naszym kraju są w tyle za uczniami w Chinach, w Indii, czy też w innym kraju. Zastanawiamy się, czego jeszcze muszą się nauczyć, by móc się odnaleźć w nowej, globalnej ekonomii.

Prawdą jest, że tak naprawdę to nie wiemy. Możemy jedynie umożliwić dzieciom edukację, warunki do rozwoju i przekazać im mądrość i łaskę jaka płynie z wiary katolickiej. W istocie, jeżeli zastanowimy się nad prawdziwym celem życia – którym jest osiągnięcie nieba – to dużo łatwiej uświadomimy sobie co naprawdę dzieci powinny wiedzieć, skupimy się wtedy na rzeczach najgłębszych i nie podlegających zmianom.

Oto lista rzeczy które według jednego z ojców powinny wiedzieć dzieci. Kliknij tutaj, by podać własną listę.
Dzieci powinny wiedzieć że:

1. Są kochane . Miłość jest niezbędna w życiu każdego dziecka i stanowi źródło z którego będą korzystać w całym życiu. Nasze dzieci będą w stanie same zdobyć wiele rzeczy, których nie mogliśmy im dać. Ale jednej rzeczy nie znajdą nigdzie indziej, to jest miłości rodzicielskiej. Powiedz dziecku „kocham cię” i świadcz o tym swoim zachowaniem.

2. Bóg je kocha. W encyklice „Deus Caritas est”, papież Benedykt XVI pisze: „w pierwszej mojej encyklice pragnę mówić o miłości, którą Bóg nas napełnia i którą mamy przekazywać innym”. Dla niektórych dzieci miłość Boga jest sprawą oczywistą, dla innych jest to pojęcie dalekie i abstrakcyjne, więc trzeba je przekonać o rzeczywistości tej miłości. W każdym przypadku, twoje dzieci będą patrzeć na ciebie, ty jako ojciec, poprzez swoje czyny masz świadczyć, że Ojciec w niebie je kocha.

3. Kochasz ich matkę. Małżeństwo rodziców jest bardzo ważne dla dziecka. Miłość, jaką ojciec okazuje matce będzie wzorem dla syna jak ma traktować kobiety i dla córki, jakiego traktowania ma oczekiwać od mężczyzn. Jako ojciec, musisz się postarać, by był to jak najlepszy wzorzec.

4. Życie ma sens i warto żyć. Ks. Biskup Fulton J. Sheen, jeden z najpopularniejszych kaznodziei XX wieku, w 1950 roku zatytułował swój program telewizyjny „Warto żyć”(życie jest warte przeżycia). Wiedział, że po dwóch wojnach światowych, głęboki smutek i cynizm zagrażały kulturze. Wiedział, że ludzie potrzebują nadziei i sensu – by uwierzyć, że warto żyć.  To co stanowi sens życia to miłość Boga do nas, nasza wzajemna miłość i tajemnica stworzenia, której odbicie znajduje się w ludzkim sercu. Naucz dzieci szacunku dla tej tajemnicy, akceptacji nieznanego i pomóż im odkryć w sobie potencjał miłości i możliwości osiągnięcia tego, co jest ważne w oczach Bożych.

5. Muszą nauczyć się przebaczać. „Odpuść nam nasze winy, jako i my je odpuszczamy naszym winowajcom”. Można powtarzać te słowa w modlitwie „Ojcze Nasz” tysiące razy i dalej nie pojmować ich pełnego znaczenia. Przebaczenie jest niezbędnym warunkiem, by wejść do Królestwa Niebieskiego. Jeżeli nie przebaczymy bliźnim, Bóg nam nie przebaczy. Przebaczenie niesie też korzyści doczesne, niesie ulgę psychiczną, wyzwala nas z pragnienia zemsty i czyni możliwym miłowanie nieprzyjaciół.

6. Ważne jest przestrzeganie zasad moralnych. W każdym istnieje pokusa, by czynić jedynie to na co się ma ochotę, by samemu ustalać reguły. Świat nie pomaga w zwalczaniu tych pokus. A przecież wystarczy popatrzyć na plac zabaw, żeby przekonać się, że w życiu ważne są zasady moralne. Jeżeli jedno dziecko zabierze drugiemu zabawkę, to to pokrzywdzone głośno domaga się sprawiedliwości. W życiu istnieje dobro i zło, im prędzej twoje dziecko to zrozumie i będzie w życiu dążyć do dobra tym lepiej.

7. Kościół katolicki jest jedynym prawdziwym Kościołem. Tak, nadal w to wierzymy i jest to bardzo ważne byśmy przekazali to swoim dzieciom. Mimo iż ciągle słyszymy, że wszystkie religie są sobie równe, to w istocie, Kościół odżegnuje się od tego stwierdzenia.
W 2000 toku, Kongregacja Nauki Wiary wywołała powszechne poruszenie wydając dokument p.t. „Dominus Jesus” który głosi, że Kościół katolicki zawsze był i będzie jedynym Kościołem na świecie założonym przez Jezusa dla zbawienia dusz. Każdy, kto jest zbawiony i idzie do nieba czyni to za pośrednictwem Kościoła katolickiego.

Jedynie Kościół katolicki był założony przez Chrystusa, istnieje w nim siedem sakramentów, a katoliccy kapłani są prawdziwymi zastępcami Chrystusa na ziemi. Tylko Kościół katolicki ofiaruje wiernym prawdziwe ciało i krew Jezusa w sakramencie Eucharystii. Ci, którzy nie są członkami Kościoła katolickiego mogą przez miłosierdzie Boże dostać się do nieba, ale jedynie poprzez niezliczone łaski udzielone Kościołowi, który przyciąga wszystkich ludzi dobrej woli. Ten dokument został podpisany przez kardynała Josepha Ratzingera, obecnego Ojca Świętego.

8. Istnieje zło i będą w życiu cierpieć. Jest to „niewygodna prawda” dla współczesnego świata. Pojęcie zła zostało sprowadzone do indywidualnych czynów czy genetycznych skłonności, diabeł widziany jedynie jako wytwór wyobraźni ludowej z rogami i widłami  jest wyśmiewany.

Cierpienie jest czymś, czego należy unikać za wszelką cenę za pomocą medycyny, czy psychologii.

A mimo to twoje dzieci im bardziej będą się starać postępować dobrze, tym bardziej zło stanie na ich drodze. Święty Augustyn opowiada o momencie, kiedy wpuścił zło do swojej duszy – koledzy kusili go by ukraść gruszkę. Słusznie uważał to za moment decydujący – wolny wybór zła. Wiele ludzi jest zdania, że  tak ostre osądzenie jest zbyt skrupulatne i uważa to za zwykły młodzieńczy wybryk. A przecież powinniśmy uczyć dzieci, by były silne i nie ulegały pokusie.

9. Pewnego dnia umrą. Mimo wszelkich osiągnięć medycyny, śmierć jest nieunikniona. Dzieci przeżyją twoją śmierć, lub, uchowaj Boże, ty przeżyjesz śmierć któregoś z nich. Śmierć czeka nas wszystkich. Mimo to śmierć nie powinna nas napełniać strachem, czy nawet żalem. Dobrodziejstwem śmierci jest to, że nadaje kształt życiu. Wiemy, że czeka nas koniec i mamy tylko niewiele czasu. Bardziej niż cokolwiek innego chcemy wierzyć, że nasze życie sięga poza grób. I że – istnieje religia, która to głosi i daje temu dowód! Wiara katolicka głosi, że Chrystus zmartwychwstał i założył Kościół, który pomaga nam tak przeżyć życie na ziemi, byśmy zasłużyli na życie wieczne. Jest to bardzo dobra nowina dla zbolałej duszy człowieka!

10.  miłość jest silniejsza od śmierci. Może pamiętamy te słowa z katolickiego pogrzebu „bo jak śmierć potężna jest miłość, a zazdrość jej nieprzejednana jak Szeol… Jeśliby kto oddał za miłość całe bogactwo swego domu, pogardzą nim tylko (Pnp 8, 6 – 7 ) Miłość Chrystusa uratowała nas od śmierci, więc nie potrzebujemy bać się śmierci,  jesteśmy wolni jako synowie i córki Boga, których przeznaczeniem jest miłość i życie wieczne.

Jeżeli twoje dzieci wiedziałyby tylko to jedno, to jest już dużo.

Zgłoś własną listę (10 lub mniej ) „Rzeczy, które twoje dzieci powinny wiedzieć”. Możesz dodać kilka zdań wyjaśnienia, ale wystarczy wymienić. Twoja lista będzie ogłoszona jako sidebar.10.226.4.16