Jak godzić życie

rodzinne z pracą

zawodową

Jesteś mężczyzną, mężem i ojcem, obrońcą i żywicielem rodziny.

Chcesz być dobry w swoim zawodzie i więcej zarabiać, by zapewnić swojej rodzinie komfort, ale także chcesz być do dyspozycji żony i dzieci, bo ich kochasz i chcesz okazać im swoją troskę.

Stwarza to konflikty i często jesteś wewnętrznie rozdarty. Aby awansować w pracy, trzeba nieraz zostawać po godzinach, podróżować służbowo i podejmować się obowiązków, które trzymają nas poza domem. Od mężczyzny oczekuje się całkowitego oddania swojej pracy i bezwzględnego dążenia do sukcesu zawodowego, czy pracuje on dla dużej firmy, czy też prowadzi swój własny interes. Nawet jeżeli boss pozwoli ci wziąć wolne ze względu na sprawy rodzinne, wiesz, że może ci to zaszkodzić w karierze. Niepisane prawo mówi, że elastyczny czas pracy i dni wolne ze względów rodzinnych są dla kobiet – mężczyźni powinni na pierwszym miejscu stawiać pracę.

Wyniki ankiet wskazują na to, że największy problem z którym borykają się mężczyźni by osiągnąć balans pomiędzy pracą zawodową a rodziną, to obecna niepewna sytuacja ekonomiczna i coraz bardziej kompetytywne środowisko zawodowe. Jako mężczyzna musisz sprostać wielu zadaniom wymagających twojego czasu i uwagi, ale jak to zrobić? Twój sukces i szczęście – a także spokój i szczęście twojej rodziny – zależy od znalezienia właściwego balansu.

Temat, który warto poruszyć.

Jeżeli próbujemy w Internecie znaleźć informacje na temat balansu życia zawodowego i rodzinnego, szybko orientujemy się że większość publikacji dotyczy kobiet. W istocie dużo zostało powiedziane na temat pracującej kobiety – stresu i trudności „supermamy”, która pracuje na pełny etat, gotuje obiady i kładzie dzieci spać.

Oczywiście przed kobietami stoją specjalne wyzwania, oczekuje się, że głównie one powinny zajmować się dziećmi i domem, i tylko one ponoszą trud ciąży i urodzenia dziecka. Mimo iż istnieje coś takiego jak „urlop macierzyński” dla mężczyzn, ale uznaje się, że jest to dla mięczaków i wąskiej grupy facetów, którzy, gdy para oczekuje dziecka mówią „jesteśmy w ciąży”. Dzięki nieustannym naciskom kobiet w miejscach pracy i przychylnej postawie rządu, mediów, magazynów kobiecych i filmów, uzyskano wiele jeżeli chodzi o ulgi dla kobiet w miejscach pracy, co pomogło zmniejszyć presję, by każda kobieta była supermamą.

Ale co z facetami? Ojcowie również chcą móc pogodzić pracę zawodową z życiem rodzinnym, a stanowisko pracodawcy często sprowadza się do stwierdzenia jesteś mężczyzną, nie skarż się i wracaj do pracy, samo się nie zrobi.

Trudno znaleźć na ten temat artykuły nawet w magazynach dla mężczyzn. Mężczyźni mają tendencję do cierpienia w milczeniu (co jest uznawane za dowód męskości) i na ogół nie mają śmiałości poruszyć problemu konfliktu pracy zawodowej z życiem rodzinnym ze swoim szefem. Najdrobniejsze podejrzenie, że mężczyzna nie jest całkowicie oddany swojej 9 – 17 (lub dłużej!) pracy – jest często traktowane jako dowód, że się do tej pracy nie nadaje.

Nie mam racji panowie? Sami najlepiej wiecie.

Problem ten stanowi tabu wśród mężczyzn i trzeba było feministki, redaktorki Ms.Magazine, by otworzyć tę puszkę Pandory i wywołać otwartą dyskusję wśród panów na temat balansu życia zawodowego z rodzinnym. Książka Suzanne Braun Levine nosi tytuł „Father Courage: What Happens When Men Put Family First” (Odwaga ojca, co się dzieje, gdy mężczyźni na pierwszym miejscu stawiają rodzinę). Autorka mówi w niej o konflikcie i lęku jakiego doznają mężczyźni – i jak cierpi ich kariera zawodowa, jeżeli starają się poświęcić więcej czasu rodzinie.

W recenzji książki umieszczonej na stronie Amazon czytamy: „Father Courage jest o tych ojcach i dla tych ojców, którzy odkrywają przyjemność aktywnego zaangażowania w życie rodzinne i którzy zaczynają podejrzewać, że jest więcej takich mężczyzn jak oni, tylko większość z nich o tym nie mówi”.

Książka została opublikowana w 2000 roku. Można by pomyśleć, że powinna wywołać jakąś reakcję, dyskusję, ale nic takiego się nie stało, więc podejmując ten temat wkraczamy na nowe obszary.

Dyskusja – powiedz, co myślisz na ten temat

Problematyka balansu pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym będzie miała stałą pozycję na stronie programu Dobry Ojciec. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji. Korzystając z poniższej sekcji „komentarze” przedstaw nam swój punkt widzenia.

  • Przedstawiamy również wywiad z Robertem Conradem, sędzią federalnym, który mówi o potrzebie regularnego wspólnego spędzania czasu (sam w każdą sobotę idzie z dziećmi na śniadanie do taniej restauracji) by zapewnić otwartą komunikację z dziećmi.