Ważne tematy i linki

Temat miesiąca


Domowa ekonomia

Brian Caulfield

Ponieważ finanse są jednym z czołowych powodów konfliktów doprowadzających do rozwodu, należy przypuszczać że obecny kryzys ekonomiczny odbija się również na małżeństwach.

Tym niemniej panowie nie myślcie, że Bóg powołał was, abyście byli mężami i ojcami jedynie w czasach dobrobytu. Pamiętajcie słowa przysięgi małżeńskiej: „na dobre i na złe, w dobrobycie i w biedzie, w zdrowiu i w chorobie...” (słowa przysięgi używane w Stanach Zjednoczonych)

Stary, mądry ksiądz zauważył, że większość par, które przygotowywał do małżeństwa w ciągu 40 lat swojej posługi słyszało tylko część przysięgi: na dobre, w dobrobycie i w zdrowiu!

Ale czyż  możemy spodziewać się, że nasze życie będzie wolne od trudności i kłopotów?  Nadszedł czas próby w którym mamy się sprawdzić, zrozumieć, że jesteśmy stworzeni, aby móc podołać wyzwaniu nadchodzących ciężkich czasów.

Kieruję te słowa także do siebie, aby na moment przestać myśleć o pożyczce hipotecznej, inwestycjach, ubezpieczeniu a pomyśleć o Józefie i Maryi – ale bez romantyzowania.

Wyobraźcie sobie długą drogę, którą odbyli częściowo pieszo, częściowo na osiołku, kiedy opuścili Nazaret w którym Józef miał stałą pracę stolarza, aby udać się do Betlejem, rodzinnego miasta Józefa. Maryja była w ciąży, niedługo przed porodem. Droga wiodła stromo pod górę, podróż była trudna, wyczerpująca.

Dlaczego udali się w podróż? Cesarz wydał rozporządzenie, ręka rządu dotknęła życia ludzi, zarówno wielkich jak i zwykłych, więc dotknęła  również Józefa i Maryi. Na pewno Józef zadawał sobie pytanie: czy Bóg nie mógłby sprawić, aby urodzenie Jego syna odbyło się w łatwiejszych okolicznościach?

Przypominam biblijny opis, aby podkreślić rolę Józefa jako wzoru dobrego ojca, ojca, który wypełnił swoje powołanie. Nie znajdziemy w Ewangelii żadnych odnotowanych słów św. Józefa, ale dzięki swoim czynom jest postacią centralną.

Anioł mówi do niego „idź” i on idzie. „Weź dziecię i uciekaj” i ucieka. „Wracaj” i święty Józef udaje się z powrotem do Nazaretu.

Chrystus nie przyszedł dla nas na świat, żebyśmy mogli dobrze zarabiać, albo żebyśmy byli zabezpieczeni, czy żeby przynieść boom ekonomiczny. Chrystus jest oczyszczającym z grzechu płomieniem, abyśmy stali się „cennymi perłami”, które może ofiarować Ojcu w niebie. Wzywa nas do pokuty zarówno w dobrych jak i w złych czasach, ale to zwykle w ciężkich czasach uważniej Go słuchamy i zwracamy na Niego większą uwagę.

Oczywiście musimy ciężko pracować, aby zarobić pieniądze potrzebne na utrzymanie i ochronę naszych bliskich. Ale kochajmy nie pieniądze, ale tych których nam Bóg powierzył. Nasze żony, dzieci, nasze rodziny – to są nasze największe skarby.

Trzymajmy się blisko razem „na dobre”, nawet jeżeli okoliczności są „na złe”.

Brian Caulfield jest redaktorem programu „Dobry Ojciec”.


10.226.3.16