Jak mogę wytrwać w postanowieniu życia w czystości, kiedy pójdę do college'u?

(przedruk za zezwoleniem www.chastity.com, strony internetowej Catholic Answers)

Zdajesz sobie z tego sprawę, że kiedy pójdziesz do college'u to nikt nie będzie cię już prowadził za rękę do Kościoła. Nikt nie wybierze za ciebie przyjaciół, ani nie powie ci o której masz wrócić do domu w piątek wieczór.

W tych warunkach możemy albo dojrzewać duchowo, albo zejść z właściwej drogi. Decyzja należy do ciebie. Nie trać ufności. Święty Julian z Norwich powiedział, że Bóg nie obiecał nam, że nie będziemy mieli trudności, nie będziemy kuszeni, nie będziemy się denerwować, ale powiedział, że nie zostaniemy pokonani.

Aby nie dać się pokonać, pamiętaj o kilku ważnych sprawach:

Znajdź prawdziwych przyjaciół. To jest najlepsza rada, by nie zboczyć z właściwej drogi w collegeu. Jeżeli zapoznasz się z żywotami świętych, zauważysz, że bardzo często ich przyjaciele byli również święci. Święty Franciszek Ksawery mieszkał w pokoju ze świętym Ignacym Loyolą. Święta Klara i święty Franciszek byli wielkimi przyjaciółmi, tak jak i święty Jan od Krzyża i święta Teresa z Avili.

W tym momencie możesz pomyśleć: „wszystko to pięknie brzmi, ale nie znam nikogo na kampusie, kto zostanie wkrótce kanonizowany”. Bardzo możliwe, ale to nie powinno cię zniechęcić do szukania przyjaciół, którzy pomogli by ci stać się w pełni sobą.

W niektórych prawdziwie katolickich szkołach nie stanowi to probelmu, jednak w większości uniwersytetów nie ma zbyt dużo studentów, którzy cenią sobie życie w czystości. Będziesz więc musiał szukać. Włącz się do Newman center, campus ministries, albo znajdź podobny program, by spotkać ludzi, którzy myślą tak jak ty.

Wiele uniwersytetów, jak np. Harvard czy Princeton, posiada studenckie kluby życia w czystości, do których możesz się zapisać. Jeżeli twój uniwersytet nie ma takiego klubu, możesz sam go założyć. Znaleźć przyjaciół, którzy podzielają twoje postanowienie wymaga wiele wysiłku, ale warto to uczynić.

Szukanie dobrych, prawdziwych przyjaciół wymaga, by czasem nie skorzystać z okazji spędzania czasu z tymi, którzy mogą wpłynąć na osłabienie twoich zasad moralnych. Po przybyciu na campus, otrzymasz wiele zaproszeń na imprezy, kiedy fraternities i sororities starają się o nabór nowych członków. Najczęściej są to takie same imprezy jak w szkole średniej, tyle że w żadnym momencie nie wejdą rodzice, aby poprosić gości by poszli do domu. Łatwo zgadnąć, że nie jest to najlepsze miejsce by wytrwać w postanowieniu życia w czystości. Mądrze jest zrezygnować z udziału w takich imprezach. Odmowa udziału w niektórych imprezach nie oznacza, że nie będziesz miał żadnego życia towarzyskiego, wręcz przeciwnie, może  to stworzyć okazję, by poznać ludzi, którzy zostaną twoimi prawdziwymi przyjaciółmi.
Jeżeli masz przyjaciół, którzy nie są pewni jaki styl życia chcą prowadzić, zaproponuj takie rozrywki w czasie weekendu,  które pozwolą na przyjemne spędzanie czasu i nie stwarzają pokusy złamania zasad moralności.  Zajmuj ich dobrymi rzeczami, a zauważysz, że większość studentów w głębi serca dojdzie do wniosku, że kac i romans na jedną noc są przereklamowane.

Starannie wybierz college. Rozważ możliwość pójścia do college'u, który pomoże ci umocnić swoją wiarę.
Modlitwa osobista. Aby wytrwać w wierze, musisz być wytrwały w modlitwie, bardzo ważna jest dyscyplina. Zacznij od regularnej modlitwy porannej i wieczornej. Nabierzesz „nawyku”, który ci bardzo pomoże w collegeu. Trwaj przy Matce Bożej. Noś różaniec w kieszeni, zdziwisz się, jak często  przypomniesz sobie o modlitwie mając go zawsze przy sobie. Jeżeli jest w którymś kościele w okolicy wystawienie Najświętszego Sakramentu, staraj się by Go często nawiedzać. Zacznij od odprawiania raz na tydzień godziny świętej.

Modlitwa publiczna. Nigdy nie zaniedbuj Mszy Świętej i spowiedzi. Nie bez powodu Pismo Święte każe nam nie oddalać się od wspólnoty wiernych (Hbr 10, 24-25). Wszyscy potrzebujemy oparcia.

Broń swojej wiary. Nie obawiaj się bronić swojej wiary w czasie zajęć i poza nimi. Będziesz poddany próbie, ale Bóg zezwala na takie oczyszczenie by cię wzmocnić. Być może będziesz musiał nauczyć się jak bronić wiary argumentami intelektualnymi jak również dawać świadectwo swoim życiem. Sięgnij do materiałów źródłowych, jak np. Catholic Answers (catholic.com) aby znaleźć odpowiedzi na trudne pytania na temat wiary.

Czytaj dobre książki. Weź ze sobą książki religijne. Na początek przeczytaj np. „Pure Faith”, „How to Stay Catholic in College”, i „Drogę”. Codziennie czytaj kilka rozdziałów Pisma Świętego.

Nie umawiaj się od razu na randki. Nie ulegnij pokusie, by natychmiast zaangażować się w romantyczny związek. Poznanie tylu nowych ludzi jest niewątpliwie ekscytujące, ale daj sobie trochę czasu. Zanim zaczniesz się umawiać na randki, zaprzyjaźnij sie z ludźmi, którzy cię interesują.

Proś o to, czego ci potrzeba. Nie zapominaj, że wiara jest darem od Boga. Codziennie proś Boga o ten dar, a będzie ci dany. Jeżeli brakuje ci odwagi proś o nią. Jeżeli brakuje ci przekonania i nie żyjesz w czystości, błagaj o te cnoty. Pamiętaj o słowach Chrystusa: „I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje: kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą”. (Łk 11, 9-13).