News Worthy Dads


Historia uzdrowienia

10-go czerwca, 2003 roku, kardynał Dionigi Tettamanzi z Mediolanu, w otoczeniu sędziów i sekretarzy podpisał uroczysty akt: oficjalne zakończenie procesu uznania cudownego uzdrowienia za przyczyną Sług Bożych Ludwika i Zelii Martinów, Pietro Schillero z Monzy, który urodził się 25-go maja 2002.

Rodzina chłopca, pięcioro braci i sióstr, uczestniczyła w uroczystości wraz z setkami wiernych pośród których byli lekarze, świadkowie w procesie. Byłem tam obecny jako reprezentant diecezji Lisieux.

Pietro urodził się z ciężkimi wadami płuc, tak, że z punktu widzenia medycyny nie miał szans na przeżycie. Chłopczyk oddychał jedynie przy pomocy aparatury medycznej i  nikt nie sądził, że kiedykolwiek będzie mógł oddychać samodzielnie. Ojciec Sangalli, karmelita, zachęcił rodziców Pietra, aby odprawili nowennę do rodziców Martin. Cała parafia również podjęła odprawianie nowenny. 29-go lipca, w święto swojego patrona, Pietro poczuł się o wiele lepiej, a 26-go lipca zupełnie zdrowy opuścił klinikę.

Pośród wielu świadków tego, po ludzku niewytłumaczalnego, uzdrowienia, było siedmiu lekarzy. 10-go czerwca już trzynastomiesięczne cudowne dziecko paradowało dookoła całej kaplicy, od czasu do czasu wczołgując się pod biurko kardynała, który ogłaszał dekret; rzadko spotykany widok w czasie takiej uroczystości!

Wobec tego, że cud został uznany, nie będzie trzeba długo czekać na beatyfikację Ludwika i Zelii Martin. Termin beatyfikacji zależy od papieża.

Guy Baucher
Biskup pomocniczy diecezji  Bayeux i Lisieux


Addendum: 3-go lipca 2008. Dziś Stolica Apostolska ogłosiła radosną wiadomość, że papież Benedykt XVI uznał uzdrowienie Pietro Schillero's (za przyczyną Ludwika i Zelii) za cud, tym samym otwierając drogę do beatyfikacji Ludwika i Zeli Martinów, która, jak ustalił Ojciec Święty, będzie miała miejsce w Lisieux w niedzielę misyjną, 19 października 2008 roku. Od tego momentu będą uznani za błogosławionych. Następny uznany cud, który nastąpi po dacie beatyfikacji, będzie podstawą do ich kanonizacji.