Prayer Tips

Pytania i odpowiedzi


Dlaczego ojcowie przeżywają kryzys tożsamości? – Jason, Albuquerque

Kryzys to może za mocne słowo, ale niewątpliwie wielu mężczyzn ma kłopoty z uświadomieniem sobie kim są i jaką rolę mają spełniać. W artykule umieszczonym na naszej stronie, ks. Philips Chavez opierając się na swoim doświadczeniu  pracy duszpasterskiej z mężczyznami podaje kilka sugestii co może być tego przyczyną. Olbrzymia liczba rozwodów doprowadza do tego, że wielu mężczyzn (i kobiet też ) dorasta bez mocnego wzorca ojca. Także, popularna kultura aż nazbyt często przedstawia mężczyzn i ojców jako zagubionych i bezradnych.
Eksperci świeccy też są tego zdania, jak świadczy o tym artykuł pani psycholog umieszczony na naszej stronie.

 W programie „Dobry Ojciec” mamy nadzieję zająć się tym problemem i zaproponować  pozytywne rozwiązania, które mogłyby pomóc mężczyznom, ich żonom i rodzinom.


Ta strona rzeczywiście odpowiada na potrzeby mężczyzn, jest to rodzaj wspólnoty online dla ojców. Dlaczego Rycerze Kolumba nie zrobili tego wcześniej? – Jeffery, Conn.

Od momentu powstania w 1882 roku, Rycerze Kolumba zawsze stawiali sobie za zadanie służyć mężczyznom i ich rodzinom. Ksiądz Michael McGivney (którego proces beatyfikacyjny jest w toku ) zgromadził wokół siebie mężczyzn, aby wspólnie zastanowić się jak sprostać problemom rodzin katolickich imigrantów w Stanach Zjednoczonych. Założyli stowarzyszenie pomocy bratniej, które miało za zadanie zaspokoić finansowe, duchowe i społeczne potrzeby członków.

Dziś innego typu wyzwania stoją przed mężczyznami, więc Rycerze Kolumba starają się wyjść im naprzeciw (na tej stronie internetowej) oferując porady, braterskie wsparcie i sprawdzoną przez czas mądrość, której źródłem jest wiara katolicka.

Ale program „Dobry Ojciec” jest nie tylko dla Rycerzy, ani nawet tylko dla katolików. Wszyscy mężczyźni mogą skorzystać z materiałów źródłowych, które tu oferujemy.


Słyszałem że grupy duszpasterskie dla  mężczyzn stają się coraz bardziej popularne. Gdzie mogę znaleźć taką grupę? – Alan, Pittsburgh

Ponieważ grupy duszpasterskie lepiej działają przy parafii, możesz starać się założyć taką grupę w swojej parafii.Wydaje mi się, że macie rację, że dziś mężczyznom jest trudniej być ojcami. Jestem emerytem, ale za moich czasów ojciec był ojcem i wszyscy wiedzieli co ma robić. Powinien troszczyć się o rodzinę i być oparciem dla żony i dzieci. – William, Florida

Tak,  dziś jest o wiele mniej drogowskazów na drodze ojcostwa. Chciałbym jednak zaznaczyć: możesz przejść na emeryturę z pracy, ale nie możesz z bycia ojcem nie możesz „przejść na emeryturę”. Może mógłbyś służyć radą młodszym ojcom i oczywiście, zawsze możesz im polecić stronę „Dobry Ojciec”.


Wow. Jestem Rycerzem Kolumba i dowiedziałem się o tej stronie. Jak mogę rozpropagować informację na temat programu „Dobry Ojciec”? – Peter, California

Pierwszą rzeczą, co możesz zrobić to przesłać link (www.fathersforgood.org) każdemu, czyj adres komputerowy posiadasz. Poza tym możesz powiedzieć o programie księdzu w swojej parafii i poprosić, żeby tę informację umieścił w biuletynie. Upewnij się, czy wszyscy w twojej radzie Rycerzy Kolumba wiedzą o programie. Powiedz przyjaciołom i sąsiadom. Możesz też napisać list do lokalnej gazety, informujący, że taki program jest teraz dostępny dla wszystkich mężczyzn i ich rodzin.