Zdrowie


Zdrowie psychiczne dziecka

Rodzice wiedzą jak zaspokoić cielesne potrzeby dziecka - pożywne posiłki, odpowiedni ubiór, warunki mieszkaniowe, wystarczający czas na wypoczynek i zajęcie fizyczne, uodpornienie przeciw chorobom oraz zdrowe otoczenie.

Natomiast potrzeby psychiczne i emocjonalne dziecka nie są tak wyraźne. Zdrowy stan psychiczny pozwala dziecom myśleć trzeźwo, rozwijać się społecznie, przyswajać sobie nowe umiejętności, rozwijać poczucie własnej wartości i pozytywne spojrzenie na świat.

Pomiżej podajemy podstawy na ugruntowanie zdrowej psychiki dziecka;

• Darz dzieci bezwarunkową miłością.  Dzieci muszą wiedzieć ze twoja miłość nie jest uzależniona od ich osiągnięć.

• Staraj się rozwijać w dzieciach pewność siebie i poczucie własnej wartości. Chwal i zachęcaj je.  Ustalaj realistyczne cele. Przyznawaj się do własnych błędów. Unikaj sarkastycznych wypowiedzi.

• Zachęcaj dzieci do zabawy. Zabawa odgrywa równie ważną rolę w rozwoju dziecka jak odpowiedni pokarm..  Zabawy wyrabiają twórczość, uczą rozwiązywania problemów i kontroli nad sobą oraz współżycia z innymi.

• Zapisz dzieci na regularne zajęcia po godzinach nauki, zwłaszcza jeżeli miałyby być w domu same. Jest to wspanialy sposób zapewnienia dzieciom produktywnego spędzania czasu, nauczenia sią czegoś nowego i rozwijania poczucia samowartości. Daje im również konkretne plany na wolny czas. Jezeli pozostają same w domu, daj im poczucie że chociaż nie możesz byś obecny, myślisz o nich i interesujesz się tym co robiły w ciągu dnia i co będą robiły po powrocie ze szkoły.

• Stwórz miłe i bezpieczne otoczenie. Uczucie strachu może być u dziecka bardzo silne. Usiłuj dowiedzieć się czego się boi. Nie krytykuj, ale bądź  cieply,cierpliwy, i zapewnij dziecko że ne ma cię czego bać.

• Dawaj odpowiednie porady lub zastosuj karę jeżeli zachodzi potrzeba. Bądz konsekwentny, ale dobrotliwy i realistyczny w oczekiwaniach.  Twoim celem jest nauczenie dziecka panowania nad sobą, a nie kontrola nad dzieckiem.

• Rozmawiaj z dziećmi codziennie. Po pracy i zajęciach szkolnych, znajdź trochę czasu na rozmowę o tym co dzieje się w ich życiu.  Dziel się z nimi uczuciami i emocjami.

• Poproś o pomoc.  Jeżeli masz zastrzeżenia co do stanu psychicznego dziecka, porozmawiaj z nauczycielami, doradcą albo inną osobą która  jest poinformowana o zachowaniu się dziecka. Jeżeli uważasz że problem jest poważny, szukaj pomocy profesionalnej. Wczesne rozpoznanie i leczenia  może dopomóc dzieciom z problemi psychicznymi w osiągnięciu pełnego potencjału życiowego.

Po bliższe informacje skontaktuj sie z Mental Health America 1-8000-0696642 lub odwiedź stronę www.mentalhealthamerica.net. Po pomoc natychmiastową dzwoń 1-800-273-TALK(8255).