Pieniądze


Ile kosztują dzieci?

Ken Canfield

Według Amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa wychowanie dziecka od urodzenia do 18 roku życia kosztuje, w zależności od zarobków i stylu życia, między 174 a 345 tysięcy dolarów.

Biorąc pod uwagę nawet tę dolną granicę, wypada to ponad 9,500 dolarów rocznie lub 186 dolarów tygodniowo. Idąc dalej – jest to 26.50 dolara dziennie, czyli troszkę ponad jednego dolara na godzinę. Jaką wartość zyskujemy, mając świadomość, że licznik bije nieubłaganie co minutę?

Doradca finansowy mógłby spojrzeć na te liczby i  powiedzieć, że jeśli chcesz zostać bogatym, to nie możesz mieć dzieci. Tymczasem jest właśnie odwrotnie.

Jak bowiem można wycenić odczuwanie ruchu dziecka w łonie swojej żony lub usłyszenie jak  nowonarodzone niemowlę po raz pierwszy wspaniale zakwili lub wypowie Ta-ta?

Co dostaniesz za 100 tysięcy czy więcej dolarów? Lepkie ręce do potrzymania, towarzysza do dmuchania baniek, puszczania latawców, jeżdżenia na rowerze, budowania zamków na plaży lub na niebie – i uśmiech bożej dobroci każdego dnia.

Jesteś obdarzony mocą, aby przez pocałowanie uzdrowić obolałe miejsce, wypłoszyć straszydło spod łóżka, uleczyć złamane serce i kochać swoje dzieci bez ograniczeń. Jeśli to jest twoja radość, pewnego dnia dzieci odpłacą ci swoją miłością bez względu na koszty.

Zatem, czy rzeczywiście dzieci nie są warte tych pieniędzy, równowartości drugiej pożyczki hipotecznej? W ramach reklamy ojcostwa powiem: bycie ojcem jest kosztowne, ale przeżycia są bezcenne.

Ken Canfield jest twórcą National Center for Fathering – Narodowego Centrum Ojcostwa (www.fathers.com).