Cnota


Właściwość cnoty

Rdzeniem każdego mężczyzny jest cnota.

Gdybym teraz wiedział jak wklepać jeden z tych uśmieszków komputerowych, zrobiłbym to na końcu poprzedniego zdania. Chodzi mi o rdzeń, i to, że łacińskim rdzeniem słowa cnota jest vir, a to oznacza mężczyznę. Tak więc nasze słowo cnota jest związane z męskością, siłą i odwagą.

A może powinienem odwrócić to zdanie i powiedzieć tak: Mężczyźni, w głębi serca, powinni być jedną wielką cnotą. Jakkolwiek by na to nie patrzeć, to jednak, mężczyźni i cnota bardzo do siebie pasują.
No ale czym jest cnota w dzisiejszym znaczeniu? Sprawdzanie na popularnej stronie internetowej „about.com” nie wiele pomoże. Wklepiesz„ cnota” i odeślą cię do kategorii „Agnostycyzm/Ateizm”, a tam długie artykuły o etyce filozofii. Wydaje się więc, że prosta idea cnoty, zagubiła się jakoś w popularnym rozumieniu.

Trzeba więc wrócić do podstaw. Tradycyjnie mamy cztery cnoty kardynalne, nazwane tak ponieważ słowo kardynalny także pochodzi z łaciny i znaczy tyle co rodzaj „zawiasu”. Tak wiec to są zawiasy na których zawieszone są kolejne cnoty:

Umiarkowanie

Roztropność

Męstwo

Sprawiedliwość

W świeckim rozumieniu, umiarkowanie to siła która kontroluje postępowanie i poskramia nadmierny apetyt. Słyszeliśmy o umiarkowaniu w kontekście konsumpcji alkoholu, ale cnota dotyczy czegoś znacznie głębszego niż to, sięga naszych myśli, słów, czynów. Czy jestem człowiekiem który potrafić się kontrolować, czy pozwalam aby kontrolowały mną emocje i wewnętrzne uniesienia.?

Roztropność to sprawność lub mądrość pozwalająca dokonywać właściwego wyboru i podejmować decyzje w trudnych sytuacjach. Roztropna osoba wie kiedy się zatrzymać a kiedy iść dalej, jak współżyć z ludźmi ale nie popłynąć z prądem. Kluczem do roztropności jest wiedza o tym co jest ważne i poszukiwanie najlepszego rozwiązania aby to osiągnąć.

Teraz doszliśmy do męstwa, co może oznaczać nieustanną moc albo coś w tym rodzaju. Zostań przy swoim, nie poddawaj się, pracuj ciężko, idź do przodu. Przyda się tu stare powiedzenie „nie uda ci się za pierwszym razem, próbuj dalej, próbuj.

Czwarta kardynalną cnotą jest sprawiedliwość. Kolokwialnie, możemy powiedzieć, że ktoś po prostu postępuje słusznie. Sprawiedliwość jednak niesie z sobą nie tylko zmagania by dobrze postepować, ale także obejmuje osąd wartości – że jest dobro i zło i że musimy pomiędzy nimi wybierać. Tę właśnie kwestię, nasza kultura  „nie osądzaj” często odrzuca. Sprawiedliwość naprawdę łączy cztery kardynalne cnoty, ponieważ mówi nam że dobre rzeczy nie są zarezerwowane tylko dla mnie, ale są one dla wszystkich. Muszę tak działać aby korzyść odnieśli także inni, nie tylko ja sam.

Pomyśl o tych cnotach jak o swych osobistych cechach albo sprawnościach które musisz stale rozwijać, a potem zapytaj samego siebie: jak się oceniam?