Praca


Zachowanie równowagi

Ostatni sondaż wykonany przez firmę CareerBuilder potwierdza napięcie jakie istnieje między pracującym tatą, próbującym zapokoić swoje wymagania a życiem rodzinnym. Według tego sondażu 38% pracujących ojców, jeśli miałoby taki wybór, wolałoby mniej zarabiać, aby więcej czasu spędzać z rodziną.

więcej na ten temat

Prawie co czwarty pracujący tata (24%) czuje, że praca negatywnie wpływa na jego związki z dziećmi. Z powodu pracy 48% ojców jeden raz w roku nie wzięło udziału w ważnym wydarzeniu swoich dzieci, a prawie 18% opuściło czterokrotnie w roku podobne uroczystości.

Dla 36% pracujących ojców firmy, w których oni pracują nie zaoferowały rozwiązań prorodzinnych takich, jak zmienne godziny pracy, korzystanie z łączności bezprzewodowej w drodze do/z pracy, wykonywanie jednej pracy przez dwie osoby i inne.

Więcej niż co czwarty pracujący ojciec (27%) stwierdza, że spędza w pracy ponad 50 godzin tygodniowo, a prawie co dziesiąty (8 %) ponad 60 godzin tygodniowo.  Co czwarty pracujący tato (25 %) spędza z dziećmi mniej niż godzinę dziennie. Natomiast 42 % spędzają ze swymi pociechami mniej niż dwie godziny dziennie. Najwyraźniej zależy to od każdego z nas, ojców, jak radzimy sobie z tymi wyzwaniami biorąc pod uwagę własne zobowiązania i możliwości (w pracy i w domu), potrzeby finansowe rodziny, cele i oczekiwania.

Dokonaj trzeźwej oceny swego postępowania. Pamiętaj, że rzeczy, które najbardziej się liczą w życiu, to właśnie wzajemne związki, w które inwestujesz. Nie daj się złapać w pułapkę „jakości czasu”.  Doprawdy, jakiż czas spędzony z dzieckiem nie ma jakości? Dzieci potrzebują wiele twojego czasu.

• Czy planujesz w swoim kalendarzu zadania i zobowiązania czekające cię w pracy? Zastosuj tę samą metodę do spędzania czasu ze swymi dziećmi.

• W ciągu weekendu podejmij dodatkowy wysiłek lub domową pracę i spróbuj wykonać ją razem ze swoim dzieckiem.

• Zauważ i wyróżnij innego ojca w twoim miejscu pracy, który rodzinę stawia na pierwszym miejscu.

• Będąc w pracy, zadzwoń na moment do domu lub wyślij SMS pomiędzy zebraniami lub zadaniami, aby dać dzieciom do zrozumienia, że myślisz o nich.

• Jeśli to możliwe, weź swoje dziecko do zakładu pracy, aby mu bliżej pokazać co robisz, aby zapracować na życie.

Artykuł ten jest przedrukiem z National Center for Fathering.